16 Mart 2014 Pazar

Yolcu Yolunda

     Uzun zamandır develoser olarak inandığımız ve uğraştığımız bir proje YOLCU. Yolcu: aynı zamanda aynı yöne giden insanları ortak bir araçta buluşturan çevre ve ulaşıma katkı sağlayabilecek mobil ortamda çalışacak uygulama ve web sitesi.
    Şehir içi ayağından bahsedeyim ve Ankara'dan örnek vereyim hemen. Keçiören' de oturuyorsunuz ve işiniz dolayısıyla her sabah Kızılay' a gitmek zorundasınız. Sizin gibi binlercesi olduğunu siz de biliyorsunuz. Kimisi aracıyla, kimisi otobüsle yanınızdan geçip gidiyor. Bireysel giden çoğu kişinin arabasında yalnızca kendisi oluyor bu da gereksiz yere trafiği arttırıyor. Yolcu ile gideceğiniz yönü saati belirtebiliyorsunuz ve yakınınızda Yolcuyu kullanan insanlar bunu görebiliyor. Tabi siz de onları. Sonra iletişime geçiyor, bir araçta buluşup beraber gidiyorsunuz. İletişim de uygulama üzerinden gerçekleşecek ve mahremiyet korunacak tabi.
Şehirler arası kısmını ilan panolarından takip edebileceğiz. Mesela  31.08.2014 tarihinde İstanbul'a gideceğim deyip sürücü ya da otostopçu olduğunuzu  da belirtebilecek ilan bırakabileceksiniz. İlanınıza cevabı da yine uygulama üzerinden alabilecek ve otobüse vereceğiniz paranın yarısını verip belki hiç vermeyip rahat bir yolculuk yapabileceksiniz :)
 Objektif bakmaya çalışırsam düşünce olarak güzel ama uygulanabilirlik kısmında aksaklıklar olacaktır. Çünkü güven ciddi bir problem. Bunu aşmak için de bir kaç fikrimiz mevcut.
Google play linkini de buraya koymak kısa zamanda nasip olur inş :)
Uygulamadan bir kaç resim de paylaşayım havada kalmasın.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder